Impromptu – Works by the Young Signe Lund
Albumblad: Allegretto, op. 8; Valse brillante; St Sunniva Marsj; Fire Pianostykker, op. 9; Bryllupsmarsj; Norske Smaastubber, op. 15; Fire Smaastubber; Impromptu, Thema med Variationer, op. 18; Seks lyriske Smaastykker, op. 25; Rondo, op. 20; Souvenir, op. 29, nr. 1; Cinq morceaux lyriques, op. 34
Rune Alver, klaver
Lawo Classics LWC1227 (77 minutter)
Musikk behøver ikke å være original – den behøver bare å ha personlighet. Det er verd å ha i bakhodet når du lytter til denne innspillingen av de tidligste klaververkene til Signe Lund (1868–1950), hvorav ingen avslører individuell identitet.
Du kan greit velge påvirkningene etterhvert som stykkene ruller forbi: for det meste Chopin, med ekko av Schumann; og du ville neppe gjettet at hun var norsk. Men det er ikke poenget. Nesten alle disse stykkene, skrevet mellom 1880-årene og inn i 1900-tallet, lykkes med å pirre ørene. De har gode, skjønt ikke særlig minneverdige melodier, og gitt at hovedmarkedet ville være salongpianistens, klinger de som takknemlige og ikke vanskelige å spille. Rune Alver spiller dem som om han er sikker på at dette er beste Chopin, med både rytmisk verdighet og et øre for klaverets klang. Harald Herresthal bidrar med et informativt essay i CD-heftet, skjønt han diplomatisk (eller politisk?) først helt på slutten nevner det faktum at Lund var en entusiastisk landssviker og døde æreløst. Lawos lydteknikere antyder at du sitter ved siden av klaveret. Her har vi altså en innspilling som gjør hva den kan for musikken den presenterer, men som ikke kan skjule at det finnes glemt musikk som er glemt av gode grunner.