Oppe fra venstre: Eivind Gullberg Jensen, Anne.Marie Ørbeck, Knut Vaage og under Amalie Stalheim
Oppe fra venstre: Eivind Gullberg Jensen, Anne.Marie Ørbeck, Knut Vaage og under Amalie Stalheim

Helnorsk program i Bergens-Filharmonien

I kveld strømmes en helnorsk konsert med Bergen Filharmoniske Orkester dirigert av Eivind Gullberg Jensen. Konserten har også en sterk Bergenstilknytnig; både komponister, solist og dirigent bor – eller har bodd mesteparten av livet – i byen. På programmet står Knut Vaages nye cellokonsert Relieff og Anne-Marie Ørbecks Symfoni i d-moll fra 1945.

Alle som ble skuffet da urfremførelsen av Knut Vaages cellokonsert med Amalie Stalheim og Kringkastingsorkestret ble avlyst for tre uker siden, får en ny mulighet; konserten urfremføres i stedet nå. Som kollega av Amalie Stalheims far, har Vaage fulgt hennes musikalske utvikling siden barndommen, og tittelvalget er inspirert av dette:

- Et godt relieff kjennetegnes tradisjonelt av at motivet blir løftet fram presist, detaljert og tydelig. Da er det gunstig å kjenne motivet godt. Gjennom kontrasterende, virtuose partier fra solistens side skapes en dynamisk bølgeform. Formmessig består komposisjonen av ni mindre relieffer, og mellom hvert av dem hører vi mellomspill, men før det siste kommer solistens kadens – omfattende og oppsummerende og et hovedmotiv verdig, forklarer Vaage.

Kveldens andre komponist, Anne-Marie Ørbeck tilbrakte hele sitt voksne liv i Bergen. Hun debuterte som pianist i Oslo i 1933 og dro deretter til Berlin for å studere videre. Der fikk hun blant annet undervisning i komposisjon, og debuterte som komponist i Berlin i 1938 med en concertino for klaver og orkester, der hun selv var solist. Hun er også en av få norske komponister som har studert med Nadia Boulanger i Paris og Hanns Jelinek i Wien.

Ørbeck er den første kvinnelige norske komponist, og så vidt vites hittil også den eneste, som har skrevet en symfoni for stort orkester. Verket ble urfremført av Musikselskabet Harmoniens Orkester og Carl von Garaguly i 1954. Med unntak av en fremførelse i 1971 og Norsk Komponistforenings plateinnspilling, har den ellers hatt en beskjeden tilværelse i norsk musikkliv. Ved fremførelsen i 1971 skrev Bergens Tidendes musikkanmelder Bjørn Kolstad i Bergens Tidende at man «gjennom de tre satser hyppig fylles av beundring over hennes orkestrale håndlag og formale kunnskaper. Temaene lar seg lett gripe, og holdes uten vansker fast i minnet gjennom det som videre skjer. Ofte kan en glede seg over partier der de klanglige virkemidler kjennes riktig og naturlig disponert, og hun kan skrive en polyfon sats som imponerer. Et livlig temperament finner hun også uttrykk for».

Konserten strømmes på Bergenphilive.no kl. 19.25 i kveld.


Kalender

CD-anmeldelser

Vårt konserthus


  • Valdres Sommersymfoni : 2. festivalhelg

    Video: Adrien Le Gall - Drone: Tom Henning Bratlie

  • Valdres Sommersymfoni : 1.festivalhelg

    Video: Adrien Le Gall - Drone: Tom Henning Bratlie

  • En Eventyrlig Reise / Ringsaker Operaskole

  • TSO åpningskonsert 2. september 2021 - Mahler Symfoni nr. 9

    Mahler Symfoni nr. 9 - Trondheim Symfoniorkester & Opera ( TSO)

  • Beethoven: Duo for viola & cello in E flat major, WoO 32

     P.O. Lindberg - Leonardo Sesenna - Kristiansand Symfoniorkester

  • Tchaikovsky - Serenade for Strings in C major, Op. 48 - Kolbjørn Holthe

    Kristiansand Symfoniorkester

  • Symphony No. 4 / Johannes Brahms / Klaus Mäkelä / Oslo Philharmonic

  • Mozart: Piano Concerto No. 24 in C minor, K.491 - Leif Ove Andsnes - Eivind Gullberg Jensen

    Kristiansand Symfoniorkester

  • Mozart: Symphony No.40 in G minor, K. 550 - Eivind Gullberg Jensen

    Kristiansand Symfoniorkester

  • Edward Elgar - Serenade for Strings in E minor, Op. 20 - Kolbjørn Holthe

    Kristiansand Symfoniorkester

  • Wagner - valkyrierittet fra operaens tredje akt

    Trondheim Symfoniorkester & Opera
    Wagner og utdrag fra Valkyrien: Valkyrierittet fra operaens tredje akt Siegfrids sørgemarsj fra Ragnarokk Utdrag fra Valkyriens 1ste akt.

  • Magiske Minner

    Tine Thing Helseth og Kåre Nordstoga spilte inn albumet «Magical Memories» i Oslo domkirke, under Norges lockdown i slutten av august og begynnelsen av september 2020. De jobbet fra sent på kvelden til de tidlige morgentimene for å få den perfekte lyden, uforstyrret av støy fra omverdenen. 

    Lanseres 28 Mai, 2021

    See More
  • La Clemenza di Tito

    Rå maktkamp, begjær, sjalusi og Mozarts nydelige musikk. La clemenza di Tito leverer all den skjønnhet og heftige følelser vi forventer fra mesternes mester.

  • Vinterstemning frå Valdres

  • Piotr Anderszewski

    J.S. Bach: Well-Tempered Clavier, Book 2: Prelude No. 12 in F Minor

  • Rachmaninoffs Pianokonsert nr. 2

    Oslo-Filharmonien med solist Håvard Gimse og dirigent Vasily Petrenko spiller Rachmaninoffs Pianokonsert nr. 2.

  • Tsjajkovskijs Symfoni nr. 4

    Oslo Filharmoniske Orkester

  • Johann Sebastian Bach: Christmas Oratorio

  • Oslo Filharmoniske Orkester

    Symphony No. 1 / Gustav Mahler / Klaus Mäkelä

    See More
  • Lawoclassics

    Prokofiev Symphony No. 5 & Myaskovsky Symphony No. 21 with Vasily Petrenko and Oslo Philharmonic

    See More
  • Se dagens luke (8) i Warner Classics julekalender.

    Eric Lu spiller Schubert: Piano Sonata in A major

    See More
  • Mariam Batsashvili - Piano ( hel konsert)

    Mariam Batsashvili fremfører en recital av Franck, Schumann, Liszt og mer på Wigmore Hall (okt 2020). Nyt denne live konserten til den unge georgiske pianisten Mariam Batsashvili i Wigmore Hall i London, hvor hun fremførte solo pianostykker av Franck, Ravel, Thalberg, Schumann og Liszt..

  • BEETHOVEN Symphony No 5 - Eschenbach

     Göteborgs Symfoniker

  • Det Norske Kammerorkesterets Julekalender

     Se første luke hos Det Norske Kammerorkester.Lukene kan åpnes hver dag kl. 11 fra 1. desember til julaften.

    See More
  • Warner Classics - Julekalender

    Første video fra Warner Classic`s julekalender er publisert. 🎄

    See More
  • Valdres Sommersymfoni

    Festival highlights 2019

    See More
  • Norges musikkhøgskole (NMH)

    Norges musikkhøgskole (NMH) er en ledende kunstfaglig og vitenskapelig høgskole med over 750 studieplasser. Vi har Norges største fagmiljø i musikk og utdanner profesjonelle utøvere, kirkemusikere, dirigenter, komponister, musikkteknologer, musikkpedagoger og musikkterapeuter.

    See More

Artikler