Klassiske radioprogrammer forsvinner
NRK legger om musikktilbudet på radio, og flere klassiske musikkprogrammer forsvinner i dragsuget.
Fredag denne uken melder NRK at de gjør større endringer på musikkområdet.
– NRK gjør nå et krafttak for å fornye musikkinnholdet, tilpasset den verden vi er del av. Vi ønsker rett og slett å gjøre en bedre jobb for norsk og samisk musikk ved at flere finner veien til NRKs musikktilbud, sier musikksjef i NRK, Mats Borch Bugge i en pressemelding.
– Musikktilbudet vårt skal nå være tydeligere, skarpere og mer tilgjengelig på tvers av NRKs apper, legger han til.
Dette betyr at flere musikkprogrammer legges ned. Blant annet vil Klassisk Vorspiel og Spillerom, NRKs ukentlige samtidsmusikkprogram forsvinne. Dette vil blant annet føre til et noe enklere sendeskjema på NRK Klassisk. I tillegg til Klassisk Vorspiel og Spillerom, blir også programmene Jazzklubben, Y2K, Hegstad og Musikkreisen avviklet i løpet av 2025.
NRK melder også at Urørt også vil utvides og inkludere talenter innenfor klassisk musikk, samtidsmusikk, folkemusikk og den utvidede jazzen. Virtuos – NRKs konkurranse for unge, klassiske musikere og del av EBUs Eurovision Young Musicians-konkurranse – blir også en del av et utvidet Urørt-konsept.
Også Kringkastingsorkesteret (Kork) er del av denne musikalske omleggingen, og det meldes at «NRK skal sikte enda tydeligere med Korks konserter og styrke orkesterets samarbeid med relevante miljøer». Helt hva dette vil bety for Kork fremover er fortsatt uklart.
I årsskiftet 25/26 blir det også lansert en ny podkast om klassisk musikk, med Wolfgang Plagge og komiker Markus Neby.