JAPANSK VÅR OG SIBELIUS’ 5.


Dirigent: Tabita Berglund
Solist: Camilla Tilling, sopran

Lili Boulanger: D’un matin de printemps (1918)
Ludvig Irgens-Jensen: Japanischer Frühling (1957)
Jean Sibelius: Symfoni nr. 5 (1919)


Konsertkvelden innledes med sjarmerende og oppfriskende morgenmusikk av den svært begavede franske komponisten Lili Boulanger, som gikk bort i 1918, bare 24 år gammel.
Sopranen Camilla Tilling, hvis nydelige stemme vi fikk oppleve i Beethovens 9. symfoni i november 2021, fremfører Irgens-Jensens klangskjønne og stemningsfulle sangsyklus, basert på en asiatisk diktsamling med samme tittel.
Jean Sibelius’ storslagne femte symfoni er av mange ansett som hans aller ypperste, og regnes i dag som et høydepunkt blant nordiske symfonier. Det berømte horntemaet («Svanehymnen») i den siste satsen kom over komponisten etter at han så 16 svaner kretse over hjemmet i Järvenpää. I sin dagbok skrev Sibelius: «Svaner! En av mitt livs store
opplevelser! Herre Gud, hvilken skjønnhet!»


01.februar 2024 19:30 - 01.februar 2024 21:15

Konsertsalen

Kristiansand Symfoniorkester

Arrangement: Orkester

Fylke: Agder


Lignende arrangement